Historie festivalu

Z části převzato z publikace Hanky Hosnedlové "Festival trampských písní (Písničky s vůní jehličí)"
Novější doplňky Jiří "Fred" Jedlička.

Úspěšný 47. ročník Festivalu trampských písní v Horním JeleníKBF 2164

 

Ve dnech 26. - 28. května 2023 se v Horním Jelení konal 47. ročník Festivalu trampských písní. Tato jedinečná událost přilákala stovky nadšených příznivců trampské hudby, kteří se sešli již v pátek na tradičním slavnostním zapálení festivalového ohně. Během večera se u ohně vystřídalo hned 12 kapel, které se účastnily i následného sobotního soutěžního klání.

Hlavním hostem sobotního programu byla živá legenda trampské hudby Kamarádi Staré řeky z Berouna a skupina Eldorádo s Tomášem Perglem z Prahy. Velmi nás potěšilo, že jsme je mohli slyšet i u pátečního ohně, kde mimo jiné vystoupil také Jakub Jiroušek (redaktor Trampských TamTamů Country Radia).

Vrcholem festivalu byl samotný sobotní program. Na hlavním pódiu se od brzkého rána konala přehlídka soutěžních kapel, kterých bylo v letošním roce přihlášených 21. Zájem skupin byl v letošním roce enormní a těší nás i to, že kapely se k nám rády vrací a jezdí opakovaně. 

KBF 2403

 

 

Celkovým vítězem zvoleným porotou se stala hudební skupina G#zdi z Ostravy.

 

 

 

 

 

KBF 2650

 

 

Diváckou cenu získala skupina T. H. S. Brzdaři s účastí neuvěřitelných 32 ročníků. 

 

 

Musíme říct, že letos měly všechny kapely výborné zpracování „povinných“ písní (pozn. povinná trampská píseň do roku 1950). Při jejich výběru většina skupin spolupracuje s webem Trampské archivy a i díky tomu se tyto písně oživují a připomínají publiku. V této kategorii zvítězila skupina AJETO, a to s písní Cariboo (Jarka Mottl, r. 1926). V kategorii „Vlastní tvorba“ zvítězila skupina B. P. T. Zlín s písní s názvem Křídla. Hudbu složil a text napsal Pavel Nosálek, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny.

KBF 2461Zvláštní ocenění dostala dětská hudební skupina Little Stars. Tato mladá skupina byla milým osvěžením festivalu. Velice jim fandíme a doufáme, že jsme se s nimi na festivalu neviděli naposledy.

Letošní souboj byl nesmírně vyrovnaný, proto bychom chtěli vyjádřit obdiv porotě za nelehké rozhodování a také poděkovat všem kapelám, které se festivalu účastnily, za jejich skvělá vystoupení. Diváci se bavili a vyjadřovali svou podporu a nadšení hlasitým "UMÍ" a vřelým potleskem. Stejně jako vloni jsme s radostí pozorovali, že festivalové publikum se omlazuje.

Kromě poslechu písní mohli návštěvníci již tradičně navštívit expozici Mobilního trampského muzea, kde obdrželi pozvánku do nově otevřeného Trampského muzea v Doudlebách nad Orlicí. Na festivalu byli přítomni také zástupci Trampských archivů, kteří se podíleli na vytvoření zpěvníku s autorskými písněmi kapel, které se festivalu v minulých letech účastnily. 

Věříme, že si návštěvníci užili festival plnými doušky. Nejen samotnou produkci na pódiu, ale i jamíky všude, kde se dalo, a to mnohdy až do ranních hodin. Celý festival byl prostoupen velmi kamarádskou atmosférou a radostí ze společných setkání, a to nám dodává energii pro organizaci dalších ročníků. Ze srdce děkujeme všem, kteří nám zachovávají přízeň, a těšíme se v příštím roce AHOJ.

Přihlášené kapely:

AJETO – Praha

Archa – Praha

B.P.T. – Zlín

Camna – Litoměřice

Co dům dal – Choceň

Country Colaps – Pardubice

Doktoři – Praha

Domüno – Česká Třebová

Dřeváci – Slaný

Grey Smoke – Středočeský kraj

G#zdi – Ostrava

Heuréka – Kladno

Hudlaři – Brno

Choroši – Střední Čechy

Koyoti – Rtyně v Podkrkonoší

Little Stars – Praha

Mňau Mňau Band – Dobrovice

Modrej lem – Praha

Satisfakce – Praha

Soumrak – Třebíč

T.H.S. Brzdaři – Olomouc

Finálové skupiny ve vítězném pořadí dle poroty

1.         místo   G#zdi – Ostrava

2.         místo   B.P.T. – Zlín

3.         místo   AJETO – Praha

4.         místo   Dřeváci – Slaný

5.         místo   Choroši – Střední Čechy

6.         místo   Heuréka – Kladno

7.         místo   T.H.S. Brzdaři – Olomouc

8.         místo   Domüno – Česká Třebová

9.         místo   Satisfakce – Praha

 

Nejlepší zpěvák:                                 René „Racek“ Matlášek ze skupiny G#zdi – Ostrava

Nejlepší hudebník:                             Daniel Bednář (banjo) ze skupiny Dřeváci – Slaný

Nejmladší účastník:                             Nicolas ze Rtyně, Věk: 1 rok a 9 měsíců

Nejvzdálenější účastník:                     Jarka z Považské Bystrice

Nejstarší účastník:                              Wimpy (Kamarádi Staré řeky) – 80let

 

Složení poroty:

Ivan Šakal Strnad, Věra Kukačka Strnadová, Tomáš Pergl, Karel Jačko, Vít Popp

Zvukař: Lukáš „Ášek“ Faltus

Konferenciér pátek: René "Racek" Matlášek

Konferenciér sobota: Martin „Drn“ Nýdr

Zapálení ohně 46. FTPAčkoliv jsme 46. ročník Festivalu trampských písní pořádali s určitými obavami, jak to celé dopadne, s radostí konstatujeme, že proběhl úspěšně. Svědčí o tom vysoká účast kapel, plné hlediště diváků, kteří si během finále pomalu neměli ani kam sednout, a průběh bez větších zádrhelů (i když samozřejmě je vždy co zlepšovat a my se nad tím již nyní zamýšlíme).

Při pohledu do publika jsme s radostí konstatovali, že věkový průměr našich návštěvníků se snižuje a i vystupující hudební skupiny se omlazují. Zájem o trampské písně tedy neutuchá se stárnutím a odcházením trampů, nyní již většiny seniorů, ale svědčí o tom, že určitý mezigenerační přenos v tomto hudebním žánru, ale i životním stylu, proběhl, což je i hlavním cílem festivalu.

Diváci na 46. FTPNa letošním ročníku vystoupilo 8 hudebních skupin z Čech (Ajeto, Bílá peřej, Camna, Co dům dal, Country kolaps, Choroši, Chrpa, Láďa Koťátko Niklíček a Mňau mňau band), 8 z Moravy (B.P.T., Hudlaři, Jazz za Bukem, Kati, Padej!, Staří prdi, T.H.S.Brzdaři, TK Duha) a 2 dokonce ze Slovenska (Grajciar, Stino a priatelia), u jejichž interpretů jsme obdivovali výbornou češtinu. Těší nás, že kapely se k nám rády vrací, navazují mezi sebou vztahy, účast na festivalu je pro ně motivací oprášit nebo objevit trampské písničky, které třeba tolik běžně nehrají. Jak vokální, tak instrumentální projev byl u všech zúčastněných na vysoké úrovni a velmi vyrovnaný. Předseda poroty 46. FTP Béďa ŠedifkaPorota (Béďa Šedifka Röhrich, Jana Jelen Novotný, Jan Španěl Vejvoda, Eva Krejčí a Vláďa Martinec) měla skutečně těžký úkol - už jenom výběr kapel do finále, kam mělo postoupit osm skupin, nebyl jednoduchý, protože nebyl nikdo slabší.

Při poslechu povinných písních jsme se přesvědčili, že kapely mají přehled o trampské tvorbě do roku 1950, vzpomenuly autory Tonyho Hořínka, Sallyho Emanuela Prkno, Jarku Mottla, Zdeňka Vorlíčka, Oto Laušitze a Gejzu Dusíka, Eduarda Ingriše a Jozefa Chlumeckého, Jaromíra Václava Šmejkala, Vladimíra Eddy Fořta, Jaroslava Moravce, Leopolda Korbaře, Jiřího Voldána, Jana Borůvku (John Gollwell), Bedřicha Austa, Vildu Sýkoru a Josefa Řehoře, Josefa Kareše, F. Rissla a Josefa Svarovského, Františka a Jendu Kordovy a další. Muzikanti ukázali šíři tvorby těchto autorů a bylo vidět, že dokážou předvést vlastní názor v interpretaci, nekopírují slavné předlohy a hrají tyto písničky s láskou.

Starosta Petr Tupec předává Cenu diváka 4. FTP Grajciar BratislavaI soutěž v interpretaci vlastní písně byla na vysoké úrovni, jak u českých, tak slovenských kapel, a téměř všichni účastníci zařadili písně z vlastní tvorby.

Vítězné kapely nakonec shodně přesvědčily porotu i diváky, že jsou ty nejlepší, protože se ve svých verdiktech obě strany vzácně shodly.

Cena diváka: Grajciar a Staří prdi (podruhé v historii festivalu byl stejný počet hlasů pro dvě skupiny).

Hlasování poroty: 

1. Grajciar Bratislava 

2. Staří Prdi Brno

3. B. P. T ZlínDalší divácký vítěz 46. FTP Staří Prdi Brno

4. T. H. S. Brzdaři Olomouc

5. Chrpa Chrudim

6. Choroši Střední Čechy

7. Country Colaps Pardubice

8. Camna Litoměřice

Nejlepší zpěvák (čka): Saša - Láďa Koťátko Niklíček a Mňau mňau band

Nejlepší hudebník: Radek Pelikán – B. P. T. Zlín

Nejlépe zahraná píseň do 50. let: T. H. S. Brzdaři – Sosna

Nejlépe zahraná píseň z vlastní tvorby: B. P. T. Zlín – Nad ránem

O tom, že na festival jezdí zástupci všech generací, nás vždy přesvědčí udílení ceny nejmladšímu účastníkovi (pětiměsíční Tobiáš) a také tomu nejstaršímu (opětně jako v předchozích letech převzal nestárnoucí Béďa Šedifka - 87 let), kterému ale zdatně mohl sekundovat i Jiří „Kilián“ Jiruše z Bílé Peřeje, druhý nejstarší přítomný.

Jitka Vrbová a Andělín na 46. FTPBylo nám ctí, že jako letošního hosta festivalu jsme mohli přivítat legendární zpěvačku paní Jitku Vrbovou, doprovázenou kytaristou Honzou Andělínem Frühwirtem. Paní Jitka umí zaujmout nejen svým zpěvem, ale spolu se svým hudebním doprovodem umí posluchače i mile pobavit.

Jak už bývá zvykem, festival proběhl opět jako celovíkendový a návštěvníci kromě poslechu písní měli možnost se o trampingu dozvědět více díky mobilnímu trampskému muzeu a trampským archivům, což kromě festivalu jsou další významné aktivity našeho spolku přispívající k uchování trampské historie.

Děkujeme kapelám, že přijely, zahrály a zazpívaly – u ohně, na Vítěz 46. FTP Grajciar Bratislavapódiu, ale i do časných ranních hodin všude možně. Divákům, že vydrželi celodenní maraton, vytvářeli úžasnou festivalovou atmosféru, když se přidávali ke zpěvu a spontánně reagovali na obzvlášť dobře zahraná sóla. Všem sponzorům a spolupracujícím osobám za věcné a finanční dary a pomoc. Pravidelným osobnostem, bez kterých by to nešlo (konferenciéři, zvukař) a pořadatelskému týmu, který po celoroční přípravě zúročil veškerou snahu.

Doufejme, že za rok zase poslední celý víkend v květnu se na Horním Jelení pozdravíme Ahoj!

Těšíme se při poslechu starších i mladších „trampáren“ naviděnou a naslyšenou.

Moderátor Drn pořadatel Plavčík a pan starosta Petr Tupec na 46. FTPAhoj v Jelení!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Netradičně tradiční 45. ročník Festivalu trampských písní 2021

Při přípravách 45. ročníku Festivalu trampských písní jsme přemýšleli o tom, čím bychom festival zpestřili. Nakonec nám to zařídil život sám. V roce 2020 neproběhl festival kvůli koronavirové epidemii vůbec. Na počátku roku 2021, v době nárůstu kovidových čísel a nejasných výhledů na budoucnost, padl nápad uspořádat festival online. Nikdo z nás s tím neměl zkušenost a jak to tak většinou bývá, nepředstavovali jsme si, kolik zatím nakonec bude starostí a hodin práce. Oslovili jsme kapely, které měly za úkol zaslat videa se třemi trampskými písničkami, jednou z toho starou trampskou vzniklou do roku 1950 (tradiční podmínka účasti v soutěži). Zvukaře Lukáše Faltuse jsme vydatně zaměstnali zvukovou a grafickou úpravou videí. Dobrá práce se podařila a od 8. 5. 2021 měli příznivci trampských písniček možnost shlédnout na našich webových stránkách www.kftp.cz 17 videí různých kapel z celé republiky i ze Slovenska s celkem padesáti jedna písničkami. Nelehký úkol vybrat jednu ze skupin jako nejlepší měli jak samotní diváci, tak i členové poroty, kteří kromě bodování všech kapel hlasovali i v dalších kategoriích (nejlépe zahraná píseň do roku 1950, nejlepší autorská píseň, nejlepší hudebník/ce či nejlepší zpěvák/čka). Hlasování bylo ukončeno 23. 5. 2021 a jsme rádi, že příležitosti vyjádřit svůj názor využilo 1130 hlasujících. Cenu diváka soutěžního online festivalu nakonec získala kapela J.T.H. & Kotlik Sisters Střední Čechy.J.T.H. & Kotlik Sisters

Vzhledem k uvolnění opatření v oblasti kultury ke konci května 2021 jsme se rozhodovali, zda festivalový den naživo uspořádat. Dodali jsme si odvahy, nezalekli se kovidových opatření a s ohledem na zájem zejména kapel, které po době kulturního temna měly velkou chuť se účastnit živého hraní, festivalovou sobotu uskutečnili. Dostát všem aktuálně vyhlášeným opatřením vyžadovalo od nás značnou míru tvořivosti a týmové spolupráce a od všech zúčastněných pochopení i respekt k pravidlům. Na fotografie od Jardy se můžete podívat tady a fotografie od Pavouka jsou k vidění zde. Kromě tradičních organizačních stanů byl postaven i stan, ve kterém se příchozí mohli nechat testovat na kovid, aby splnili podmínky pro vstup do areálu. Areál Tramtáryje

Festivalového odpoledne v areálu Tramtáryje v Horním Jelení (bývalý areál Radosti) se zúčastnilo od 12,30 do 21,30 hodin dvanáct hudebních kapel. Některé z nich zavítaly na náš festival do Horního Jelení poprvé (např. AJETO, Pivo zdarma, Radky band, J.T.H. & Kotlik Sisters Střední Čechy, Bílá peřej), jiné už jsou tradičními účastníky, bez kterých by se snad festival ani nemohl konat (T.H.S. Brzdaři, Country Colaps, Staří prdi). Svým vystoupením nás dále zaujali Choroši, Camna, Hudlaři a na místě vzniklé uskupení Co festival dal (Aleš z Co dům dal a Drn z Koyotů).

Každá kapela měla 40 minut na své vystoupení, takže zaznělo široké spektrum písní od různých autorů, odlišného stáří i pestrých rytmů a všechny nás přesvědčily o svém hudebním umu. Celé odpoledne jsme si s nimi notovali a pohodovou hudební atmosféru nemohlo narušit ani několik dešťových přepršek.

V průběhu vystoupení kapel byla vyhlašována umístění v jednotlivých soutěžních kategoriích a s vrcholem večera bylo odhaleno, které ze skupin se umístily na předních příčkách z pohledu poroty. Verdikt zněl takto:

  1. 1.Camna Litoměřice
  2. 2.Grajciar Bratislava
  3. 3.Carramba Česká Třebová

Nejlepší zpěvák od poroty – Jiří Píďa LátalStaří prdi Brno

Nejlepší hudebník – Láďa Casey Kubišta – kytara – Carramba Česká Třebová

Nejlépe zahraná do roku 1950 - píseň Saigon – Grajciar Bratislava

Nejlépe zahraná píseň z vlastní tvorby - píseň Tulácké vyznáníCamna LitoměřiceCamna Litoměřice

Jsme rádi, že účastníci festivalu opouštěli akci s dobrou náladou a úsměvem na rtech. Věříme, že jsme trampskými hudebními motivy, které jsme vzájemně mohli sdílet po tak dlouhé době naživo, zaseli mezi nás všechny naději, že vše se k lepšímu obrací a bude líp. Těšíme se na 46. ročník festivalu, který snad před nás nebude klást již tolik organizačně náročných překážek.

44. Festival trampských písní v Horním Jelení se konal tradičně v posledním květnovém víkendu na louce mezi RZ Radost a Norou. Znovu se potvrdilo, že umístění festivalu pod stan na louku festivalovému dění prospělo. Festival získal skutečně trampskou tvář a soukromí, které prospívá jak návštěvníkům, tak obyvatelům Horního Jelení.

V tomto roce nás leccos překvapilo. V první řadě počasí, které po řadě dnů plných deště a chladna vykouzlilo azurovou oblohu a teploty kolem dvacítky. I to přispělo k tomu, že festival navštívilo 232 platících diváků a zaznamenali jsme dalších 222 účastníků z řad pořadatelů, zúčastněných kapel a hostů festivalu. To znamená, že se v Horním Jelení letos sešlo více jak 450 posluchačů a obdivovatelů tohoto žánru. Znamená to, že počet návštěvníků má soustavně stoupající tendenci a to nám dělá radost.



V pátek večer vzplál slavnostní oheň, který již 44 let spolu s vlajkou stoupající na stožár zahajuje celý festivalový víkend. Úvodní slovo pronesl Plavčík, "kapitán" celého festivalu, a předal mikrofon René Rackovi Matláškovi, kterého známe jako kapelníka ostravské skupiny MAROD. Ten provedl účastníky slavnostního večera s vtipem a grácií. U ohně vystoupilo několik kapel, které se pak v sobotu účastnily soutěžního klání, a také další hosté.

Sobotní ráno přivítalo účastníky sluncem a modrou oblohou. Probuzení nepotěšilo několik stanujících účastníků, kteří zaznamenali nevítanou návštěvu ve stanech. Snažíme se podobným incidentům zabránit, upozorňujeme, varujeme, bohužel k těmto nemilým událostem na shromážděních s takovým počtem účastníků dochází. Mrzí nás to, ale naštěstí to byl jediný negativní jev tohoto festivalu.



Přihlášených 13 kapel nás také potěšilo jak počtem, tak jejich vyrovnanou úrovní. Do večerního finále postoupilo 9 nejlepších a jejich konečné pořadí bylo dalším překvapením festivalu.

Jako první se umístili GRAJCIAR z Bratislavy a na dalších místech CAMNA z Litoměřic, T.H.S. BRZDAŘI z Olomouce, OTISK z Nového Rychnova, CHRPA z Chrudimi, STAŘÍ PRDI z Brna, T-QUARTET z Pardubic, CO DŮM DAL z Chocně a HUDLAŘI z Brna. Historicky poprvé, jako zahraniční účastník, dostala výborná kapela Grajciar i Cenu diváka. Posluchači ocenili vokály a u česky zpívaných písní brilantní češtinu. A do třetice si Grajciar zaslouženě převzal i ocenění za nejlépe zahranou píseň do roku 1950. Druzí, litoměřičtí Camna, se chlubí cenou za výkon kytaristy Jirky Chábery a brněnští Staří Prdi si odnáší ocenění za nejlepšího zpěváka - tím byl letos Jiří Píďa Látal.

Hlavním hostem festivalu byla letos kapela B.P.T. ze Zlína, loňský vítěz. Její dva členové zasedli v odborné porotě, které předsedal Bedřich Šedifka Röhrich, který také jako host ozdobil festivalové pódium a při závěrečném vyhlášení si opět letos odvážel ocenění pro nejstaršího účastníka festivalu. Jako další host vystoupil Tulák Charlie, také náš tradiční účastník. Všichni hosté sklidili, stejně jako soutěžící, bouřlivý potlesk a UMÍ.

Soutěžní maraton uváděl Martin Drn Nýdr, který patří mezi tradiční jistoty festivalového dění a svým klidem pomáhá k udržení nálady i pořádku v průběhu celého dne.

Když mluvíme o festivalu, musíme též zmínit skvělý výkon také již tradičního zvukaře Lukáše Áška Faltuse, kterého si pochvalují všechny kapely.

V sobotu ocenili účastníci i tradiční doplňkové programy festivalu.

Mobilní trampské muzeum, kromě rozsáhlé expozice, kterou pravidelní návštěvníci znají, představilo i novinky a v přestávce mezi prvním a druhým soutěžním předkolem slavnostně odhalilo nové panely osad T. O. Medvědi a T. O. Mimo zákon. Jiří Fred Jedlička oficiálně pozval účastníky festivalu na 4. Muzejní potlach, který se koná od 4. do 6. října letošního roku.

Trampské archivy letos navštívily festival v plném počtu všech spolupracovníků.

V loňském roce jsme poprvé představili nejmenším účastníkům dětský koutek, který letos doplnila další atrakce pro děti, kterých se v zázemí festivalu batolí čím dál víc, krásní koně, na kterých se malí desperáti mohli svézt. Letošní nejmladší účastník byl 8 měsíční trampík z Hradce Králové. Těší nás účast mladých na festivalu. Potvrzuje to naše přesvědčení, že tramping a trampská píseň žijí a mají co říct dalším generacím.

Jak proběhl 43. ročník FTP v Horním Jelení? 
O víkendu 25. - 27. 5. 2018 proběhl další ročník Festivalu trampských písní, tentokrát na maskovací síti podia viselo číslo 43. Páteční zapálení slavnostního ohně bylo ovlivněno nenadálým přívalem dešťových kapek, ale není špatného počasí, jen dobře pláštěnkami vyzbrojených trampů. Významným úkolem nést hořící faguli k ohni byli pověřeni kamarádi Fred, Bob z kapely Chrpa, Jana (manželka Chrapouna z kapely Brzdaři), Racek z kapely Marod a Majk z kapely Country Colaps. Celým večerem slovně provázel Zloťa z T. K. Duha. Během ohně vystoupily některé kapely přihlášené do sobotní soutěže, dále Saša Samotář, Racek z kapely Marod a také hosté festivalu – Falešná karta. 
V sobotu provázel festivalové dění naštěstí již sluneční svit a další nepředpokládatelné situace (jako páteční dvouhodinový výpadek elektřiny) netestovaly naši pořadatelskou odolnost. V klidném průběhu tedy mohla začít soutěžní předkola, ve kterých se postupně vystřídalo 10 kapel z celé republiky i Slovenska: Country Colaps Pardubice, T.H.S. Brzdaři Olomouc, FraPeRa Brno, B.P.T. Zlín, Chrpa Chrudim, Sysli Valašské Meziříčí, Grajciar Bratislava, T-Quartet Pardubice, Co dům dal Choceň, Camna Litoměřice. Na jejich vystoupení přísným zrakem a hlavně napjatým sluchem dohlíželi členové poroty: Béďa Šedifka (předseda poroty), Saša Samotář (předvedl svůj um i na podiu), Španěl, Žebrák a Jára Riedl. Průběhem celého dne nás svým bezprostředním vtipným projevem již tradičně provázel Martin Drn Nýdr.
Vzhledem k tomu, že tramping v letošním roce oslavuje 100. výročí od vzniku první trampské osady, pozvali jsme si různorodé hosty, aby nám připomněli další klasické trampské písně. Trampští bardi jako Béďa Šedifka, Tulák Charlie i Tony Linhart své vystoupení proložili vzpomínkami a veselými vtípky ze života osadních ohňů. S trampskou historií je nejvíce spjaté Mobilní trampské muzeum se stovkami různorodých exponátů, které měli návštěvníci možnost navštívit v pátek i v sobotu nedaleko areálu Festivalu.
Příznivci Festivalu v roce 2017 hlasovali a pro hosta Festivalu na tento rok zvolili partu mladých mužů s přízviskem Falešná karta. Ti se nenechali zahanbit a ukázali, že opravdu UMÍ dobře zahrát - jak na podiu, tak i mimo něj. Téměř celé obě noci probděli a prozpívali. A s nimi další kytaristé z jiných hudebních kapel a kamarádi, kteří sem právě pro tuto atmosféru, kdy se nehraje a zpívá jen na podiu, ale všude kolem, rádi jezdí. Také 83letý Béďa Šedifka (poněkolikáté obhájil cenu pro nejstaršího účastníka) ukázal, že kromě starých trampských songů zvládá hrát i písně později složené a drží krok s mladší trampskou generací muzikantů. Mezigenerační trampské setkávání je vůbec pro náš Festival poměrně specifickým průvodním jevem. Počínaje partou pořadatelů, kteří převzali pořádání Festivalu z rukou svých „rodičů“ - zakladatelů a organizátorů festivalu - a snaží se pokračovat v desítek let trvající tradici. V řadách diváků naleznete různorodé věkové skupiny – nejmladší účastnicí byla letos 3,5 měsíční Magdalenka Dolečková, která se akce účastnila spolu se svým roztomilým tříletým bráškou celý víkend. Pro stále navyšující se počet malých trampíků jsme letos připravili i dětský koutek, jehož hlavní atrakcí bylo svezení se a soutěžení na zádech bývalých pořadatelů.
Jak dopadla Festivalová soutěž?
1. místo B.P.T. – porota ocenila jejich velmi propracované vokály, výborné pěvecké i nástrojové sladění
2. místo Chrpa – o pouhý bod 
3. místo Co dům dal – řada přítomných příznivců z řad diváků jim hodila svůj hlas a získali tak navíc Cenu diváka, kytarista Aleš Večeřílek také ocenění nejlepšího zpěváka.
Další hudební ocenění získali:
Nejlepší hudebník: Marek Masaryk – Grajciar 
Nejlépe zahraná píseň do 50.let: Kosí fox – Chrpa
Nejlépe zahraná píseň z vlatní tvorby: Do Kordillér – Radek Red Tížek – FraPeRa.
Jsme rádi, že rok od roku se zvyšuje počet návštěvníků z celé republiky i zahraničí, kterým se zamlouvá trávit víkend s trampskými písničkami ve venkovním prostředí uprostřed hornojelenských borových hájů. 
Festival v Horním Jelení zůstává oproti jiným festivalům v republice specifický svým zaměřením na trampskou píseň. Diskuse nad tématem, co ještě je a není trampská píseň neustále i v řadách mezi námi pořadateli rozehrává emoce a chvílemi vášnivé diskuse. Ale když kytaristé a další muzikanti napříč generacemi, mezi nimiž je třeba i padesátiletý věkový rozdíl, sedí u ohně a společně zpívají melodické tóny, volají UMÍ, notují další a další písně, povzbuzují se opětovanými úsměvy, humorem a celkově vládne pohodová atmosféra uprostřed přírody – není to vlastně jedno?

Za Kamarády Festivalu trampských písní, z.s.
Lenka Kellerová