"Festival tradiční trampské písně."

(zkrácená reportáž Ladislava "Franka" Nykla)

frank

( Ladislav “Frank” Nykl, známá osobnost západočeského trampingu, šéfredaktor trampského časopisu Stopař, který se festivalu už léta pravidelně účastní, nám o něm napsal následující...)


Jméno městečka Horní Jelení se už dávno stalo synonymem dobré trampské muziky a ti co tvrdí, že se tato muzika rozplynula ve folku, už asi dlouho nebyli na žádném opravdovém trampském potlachu a nebo nevědí co to je.
U každého ohně se stále objevují staré trampské písničky a zpívají je i mladí lidé. Jako tomu bylo i na Festivalu, kde bylo vidět nespočet mladých tváří.

Mě osobně nejvíc potěšila kapela Pekaringo od Bratislavy, která zahrála a zazpívala staré české trampské písničky daleko lépe, než některé naše kapely. V jejich projevu byl elán a obrovské nadšení pro tuhle muziku a bylo to vidět po celé jejich vystoupení.
Jako vždy se nakonec objevovaly hloučky účastníků, kde se vedly různé diskuse o tom, ve které písničce bylo vynecháno nebo pozměněno nějaké slovo a nebo měla písnička rychlejší rytmus. To vše podle mne není podstatné.
Když jsem chvilku poslouchal tuhle polemiku, zapojil jsem se tím, že jsem jim řekl něco ve stylu:

"Trampská muzika nikdy netrvala na přesnosti. U každého ohně se hrála tatáž písnička jinak a nikomu to nevadilo. Málo kdo se staral o notový part a písnička přesto žila dál.
Tahle diskuse nemá smysl, hlavní je, že ta naše trampská písnička přetrvala věky a je dobře, že existuje Festival v Horním Jelení, který se snaží udržovat naše tradice.
Je jedno kdo přidá písničce na dynamičnosti a kdo ne, hlavní je, že tady vyhrála stará dobrá trampská písnička, která už dnes patří mezi trvalé základy naší kultury. Každý národ je hrdý na svou kulturu a své dějiny, dnes mezi ně patří i trampská píseň!"

Ladislav “Frank” Nykl - červen 2007