Historie festivalu

48. ročník Festivalu trampských písní

48. ročník Festivalu trampských písní proběhl ve dnech 24. – 26. 5. 2024.

IMG 4827 640Trampský Bůh naštěstí nedopustil, aby naše několikaměsíční organizační úsilí bylo zmařeno špatným počasím. I díky tomu můžeme zhodnotit, že návštěvnost naplnila naše očekávání. Těší nás, že máme svoji tradiční diváckou základnu a na festivalu se každý rok potkáváme se známými tvářemi, které sem jezdí několik let, někdy i desítky. Mezi diváky jsme uvítali i některé známé osobnosti trampského světa a moc si vážíme návštěvy i slovenských posluchačů tohoto žánru (nejvzdálenější účastník byl z Košic). Za účelem zvětšení hlediště jsme letos provedli drobné prostorové změny, které byly návštěvníky kvitovány.

I v roce 2024 nepolevil zájem hudebních skupin na Jelení vystupovat a divákům připomínat starší trampské písničky, které nastudují třeba i díky spolupráci s Archivem trampských písní. Zároveň se kapely mohly pochlubit i svojí autorskou tvorbou, k čemuž se je snažíme motivovat vyhlášením soutěže o tři nejlepší písně z vlastní tvorby.Porota i diváci konstatovali vysokou úroveň vystoupení mnoha zúčastněných skupin i zlepšení v interpretaci písní do roku 1950 - některé kapely zařadily  málo známé písně nastudované z notových materiálů. P5250491 Enhanced NR 640Přestože se nám přirozeně nevyhýbají diskuse o tom, co ještě je a není trampská píseň a zda aranže skladeb naplňují pomyslná kritéria tohoto žánru, stále většina písní má trampského ducha. A to je cíl pořádání našeho festivalu. V sobotní podvečer si diváci mohli vychutnat vystoupení porotců, ale hlavně pozvaných hostů – kapel Kamarádi ChoceňFalešné karty z Nového Města na Moravě.

Melodie a zpěvy utichly až při rozbřesku nedělního rána, jam sessiony na všech různých místech jsou typickým průvodním jevem našeho festivalu a asi i velkým důvodem, proč k nám návštěvníci rádi jezdí.

V porotě letos vedle starších a zkušených matadorů (Jan Jelen Novotný, Čestmír Johan Prymus, Jiří Klamoš Novák) zasedli i zástupci mladší muzikantské generace, neméně však zkušení (Jakub Jiroušek, Honza Pratt). Festival se nám tudíž omlazuje na všech frontách.

Slavili jsme a gratulovali. Sedmdesátku oslavil zakladatel festivalu - Jiří Fred Jedlička – a padesátku jsme předávali na dortu chrudimské kapele Chrpa, která na podzim oslaví výročí založení.P5250718 Enhanced NR 640

Novinkou letošního ročníku byl posun k šetrnějšímu nakládání s odpadem – návštěvníci si jako suvenýr mohli odnést nápojový festivalový kelímek, což pomohlo redukovat množství plastového odpadu.

Třídenní akci předchází desítky, stovky až tisíce hodin přípravných prací, které náš organizační tým stojí dost sil. Snažíme se stále pracovat na zlepšení tak, aby se všem, kteří do Horního Jelení poslední víkend v květnu přijedou, u nás líbilo. Na základě zpětné vazby účastníků hodnotíme, že se to daří a že náš festival písniček s vůní jehličí zaujímá své důležité místo mezi akcemi podobného druhu.

 

Přihlášené kapely:

Ajeto Praha

B.P.T. Zlín

Co dům dal Choceň

Country Colaps Pardubice

Doktoři Praha

Domüno Česká Třebová

Hlas hor Liberec a okolí

Hudlaři Brno

Chrpa Chrudim

Louisiana comeback Hradec Králové

Koyoti Rtyně v Podkrkonoší

Mňau mňau band Dobrovice

Racio Ostrava

Satisfakce Praha

Smečka Jihlava

Soumrak Třebíč

Staří Prdi Brno

T.H.S Brzdaři Olomouc


Finálové skupiny ve vítězném pořadí dle poroty

1. B.P.T. ZlínB.P.T. 1.cena 640

2. Ajeto Praha

3. G#zdi Ostrava

4. Mňau mňau band Dobrovice

5. T.H.S. Brzdaři

6. Louisiana comeback Hradec Králové

7. Satisfakce Praha

8. Staří prdi Brno

9. Smečka Jihlava

Cena diváka: T.H.S. Brzdaři

Nejlepší zpěvák (čka): Saša Niklíčková (Mňau mňau band)

Nejlepší hudebník: Radek Pelikán (B.P.T. Zlín)

Nejlépe zahraná píseň do 50. Let: B.P.T. Zlín – Moře hoši

Nejlépe zahraná píseň z vlastní tvorby:

1. Ajeto – Zázemí

2. G#zdi – Bitva o Anglii

3. B. P. T. – Já jedu dál

Nejmladší účastník: Rozárka Jedličková (4 měsíce), Česká Třebová

Nejstarší účastník: Jiří Píďa Látal (skupina Staří prdi)

Nejvzdálenější účastník: Gipsy a Soňa z Košic

Konferenciér pátek: René "Racek" Matlášek

Konferenciér sobota: Martin „Drn“ Nýdr