ilustrační obrázekNa téma o vandrácké výbavy by se dalo mluvit hodně dlouho, co kamarád to jiný názor, co jiná historická doba, to jiné možnosti a představy.

Obecně lze říci, že běžně převládá praktičnost vynucená způsobem života nad momentálně panující módou. Móda se totiž vždy týká hlavně drobných doplňků, vzhledu a stylu výbavy, zatímco základní prvky této výbavy jsou ovlivňovány spíše praktickými požadavky - trvanlivostí, vhodností pro dané prostředí a životní styl, a výrobní kvalitou.
Například materiály z umělých hmot na bázi termoplastů se do vandrácké výbavy příliš nehodí. Takový batoh nebo bunda ze silonu či nylonu sice vypadá skvěle a má spoustu výhod (je to lehké, skladné, nepromokavé, rychle to schne a snadno se to čistí, etc...) ovšem jen do té doby, dokud se nedostane do i jen krátkodobého blízkého kontaktu s ohněm, což při vandráckém přírodním způsobu života vyloučit nelze.
Stačí i pár nenápadných poletujících jisker, a z původně kvalitního výrobku, který vypadal, že svého majitele přežije, je najednou věc, silně připomínající cedník, či vypadající v krajním případě jako následek průstřelu velkorážní brokovnicí. :-)