Úspěšný 47. ročník Festivalu trampských písní v Horním JeleníKBF 2164

 

Ve dnech 26. - 28. května 2023 se v Horním Jelení konal 47. ročník Festivalu trampských písní. Tato jedinečná událost přilákala stovky nadšených příznivců trampské hudby, kteří se sešli již v pátek na tradičním slavnostním zapálení festivalového ohně. Během večera se u ohně vystřídalo hned 12 kapel, které se účastnily i následného sobotního soutěžního klání.

Hlavním hostem sobotního programu byla živá legenda trampské hudby Kamarádi Staré řeky z Berouna a skupina Eldorádo s Tomášem Perglem z Prahy. Velmi nás potěšilo, že jsme je mohli slyšet i u pátečního ohně, kde mimo jiné vystoupil také Jakub Jiroušek (redaktor Trampských TamTamů Country Radia).

Vrcholem festivalu byl samotný sobotní program. Na hlavním pódiu se od brzkého rána konala přehlídka soutěžních kapel, kterých bylo v letošním roce přihlášených 21. Zájem skupin byl v letošním roce enormní a těší nás i to, že kapely se k nám rády vrací a jezdí opakovaně. 

KBF 2403

 

 

Celkovým vítězem zvoleným porotou se stala hudební skupina G#zdi z Ostravy.

 

 

 

 

 

KBF 2650

 

 

Diváckou cenu získala skupina T. H. S. Brzdaři s účastí neuvěřitelných 32 ročníků. 

 

 

Musíme říct, že letos měly všechny kapely výborné zpracování „povinných“ písní (pozn. povinná trampská píseň do roku 1950). Při jejich výběru většina skupin spolupracuje s webem Trampské archivy a i díky tomu se tyto písně oživují a připomínají publiku. V této kategorii zvítězila skupina AJETO, a to s písní Cariboo (Jarka Mottl, r. 1926). V kategorii „Vlastní tvorba“ zvítězila skupina B. P. T. Zlín s písní s názvem Křídla. Hudbu složil a text napsal Pavel Nosálek, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny.

KBF 2461Zvláštní ocenění dostala dětská hudební skupina Little Stars. Tato mladá skupina byla milým osvěžením festivalu. Velice jim fandíme a doufáme, že jsme se s nimi na festivalu neviděli naposledy.

Letošní souboj byl nesmírně vyrovnaný, proto bychom chtěli vyjádřit obdiv porotě za nelehké rozhodování a také poděkovat všem kapelám, které se festivalu účastnily, za jejich skvělá vystoupení. Diváci se bavili a vyjadřovali svou podporu a nadšení hlasitým "UMÍ" a vřelým potleskem. Stejně jako vloni jsme s radostí pozorovali, že festivalové publikum se omlazuje.

Kromě poslechu písní mohli návštěvníci již tradičně navštívit expozici Mobilního trampského muzea, kde obdrželi pozvánku do nově otevřeného Trampského muzea v Doudlebách nad Orlicí. Na festivalu byli přítomni také zástupci Trampských archivů, kteří se podíleli na vytvoření zpěvníku s autorskými písněmi kapel, které se festivalu v minulých letech účastnily. 

Věříme, že si návštěvníci užili festival plnými doušky. Nejen samotnou produkci na pódiu, ale i jamíky všude, kde se dalo, a to mnohdy až do ranních hodin. Celý festival byl prostoupen velmi kamarádskou atmosférou a radostí ze společných setkání, a to nám dodává energii pro organizaci dalších ročníků. Ze srdce děkujeme všem, kteří nám zachovávají přízeň, a těšíme se v příštím roce AHOJ.

Přihlášené kapely:

AJETO – Praha

Archa – Praha

B.P.T. – Zlín

Camna – Litoměřice

Co dům dal – Choceň

Country Colaps – Pardubice

Doktoři – Praha

Domüno – Česká Třebová

Dřeváci – Slaný

Grey Smoke – Středočeský kraj

G#zdi – Ostrava

Heuréka – Kladno

Hudlaři – Brno

Choroši – Střední Čechy

Koyoti – Rtyně v Podkrkonoší

Little Stars – Praha

Mňau Mňau Band – Dobrovice

Modrej lem – Praha

Satisfakce – Praha

Soumrak – Třebíč

T.H.S. Brzdaři – Olomouc

Finálové skupiny ve vítězném pořadí dle poroty

1.         místo   G#zdi – Ostrava

2.         místo   B.P.T. – Zlín

3.         místo   AJETO – Praha

4.         místo   Dřeváci – Slaný

5.         místo   Choroši – Střední Čechy

6.         místo   Heuréka – Kladno

7.         místo   T.H.S. Brzdaři – Olomouc

8.         místo   Domüno – Česká Třebová

9.         místo   Satisfakce – Praha

 

Nejlepší zpěvák:                                 René „Racek“ Matlášek ze skupiny G#zdi – Ostrava

Nejlepší hudebník:                             Daniel Bednář (banjo) ze skupiny Dřeváci – Slaný

Nejmladší účastník:                             Nicolas ze Rtyně, Věk: 1 rok a 9 měsíců

Nejvzdálenější účastník:                     Jarka z Považské Bystrice

Nejstarší účastník:                              Wimpy (Kamarádi Staré řeky) – 80let

 

Složení poroty:

Ivan Šakal Strnad, Věra Kukačka Strnadová, Tomáš Pergl, Karel Jačko, Vít Popp

Zvukař: Lukáš „Ášek“ Faltus

Konferenciér pátek: René "Racek" Matlášek

Konferenciér sobota: Martin „Drn“ Nýdr