Historie festivalu
48. ročník Festivalu trampských písní
48. ročník Festivalu trampských písní proběhl ve dnech 24. – 26. 5. 2024.
Trampský Bůh naštěstí nedopustil, aby naše několikaměsíční organizační úsilí bylo zmařeno špatným počasím. I díky tomu můžeme zhodnotit, že návštěvnost naplnila naše očekávání. Těší nás, že máme svoji tradiční diváckou základnu a na festivalu se každý rok potkáváme se známými tvářemi, které sem jezdí několik let, někdy i desítky. Mezi diváky jsme uvítali i některé známé osobnosti trampského světa a moc si vážíme návštěvy i slovenských posluchačů tohoto žánru (nejvzdálenější účastník byl z Košic). Za účelem zvětšení hlediště jsme letos provedli drobné prostorové změny, které byly návštěvníky kvitovány.
I v roce 2024 nepolevil zájem hudebních skupin na Jelení vystupovat a divákům připomínat starší trampské písničky, které nastudují třeba i díky spolupráci s Archivem trampských písní. Zároveň se kapely mohly pochlubit i svojí autorskou tvorbou, k čemuž se je snažíme motivovat vyhlášením soutěže o tři nejlepší písně z vlastní tvorby.Porota i diváci konstatovali vysokou úroveň vystoupení mnoha zúčastněných skupin i zlepšení v interpretaci písní do roku 1950 - některé kapely zařadily málo známé písně nastudované z notových materiálů. Přestože se nám přirozeně nevyhýbají diskuse o tom, co ještě je a není trampská píseň a zda aranže skladeb naplňují pomyslná kritéria tohoto žánru, stále většina písní má trampského ducha. A to je cíl pořádání našeho festivalu. V sobotní podvečer si diváci mohli vychutnat vystoupení porotců, ale hlavně pozvaných hostů – kapel Kamarádi Choceň a Falešné karty z Nového Města na Moravě.
Melodie a zpěvy utichly až při rozbřesku nedělního rána, jam sessiony na všech různých místech jsou typickým průvodním jevem našeho festivalu a asi i velkým důvodem, proč k nám návštěvníci rádi jezdí.
V porotě letos vedle starších a zkušených matadorů (Jan Jelen Novotný, Čestmír Johan Prymus, Jiří Klamoš Novák) zasedli i zástupci mladší muzikantské generace, neméně však zkušení (Jakub Jiroušek, Honza Pratt). Festival se nám tudíž omlazuje na všech frontách.
Slavili jsme a gratulovali. Sedmdesátku oslavil zakladatel festivalu - Jiří Fred Jedlička – a padesátku jsme předávali na dortu chrudimské kapele Chrpa, která na podzim oslaví výročí založení.
Novinkou letošního ročníku byl posun k šetrnějšímu nakládání s odpadem – návštěvníci si jako suvenýr mohli odnést nápojový festivalový kelímek, což pomohlo redukovat množství plastového odpadu.
Třídenní akci předchází desítky, stovky až tisíce hodin přípravných prací, které náš organizační tým stojí dost sil. Snažíme se stále pracovat na zlepšení tak, aby se všem, kteří do Horního Jelení poslední víkend v květnu přijedou, u nás líbilo. Na základě zpětné vazby účastníků hodnotíme, že se to daří a že náš festival písniček s vůní jehličí zaujímá své důležité místo mezi akcemi podobného druhu.
Přihlášené kapely:
Ajeto Praha
B.P.T. Zlín
Co dům dal Choceň
Country Colaps Pardubice
Doktoři Praha
Domüno Česká Třebová
Hlas hor Liberec a okolí
Hudlaři Brno
Chrpa Chrudim
Louisiana comeback Hradec Králové
Koyoti Rtyně v Podkrkonoší
Mňau mňau band Dobrovice
Racio Ostrava
Satisfakce Praha
Smečka Jihlava
Soumrak Třebíč
Staří Prdi Brno
T.H.S Brzdaři Olomouc
Finálové skupiny ve vítězném pořadí dle poroty
2. Ajeto Praha
3. G#zdi Ostrava
4. Mňau mňau band Dobrovice
5. T.H.S. Brzdaři
6. Louisiana comeback Hradec Králové
7. Satisfakce Praha
8. Staří prdi Brno
9. Smečka Jihlava
Cena diváka: T.H.S. Brzdaři
Nejlepší zpěvák (čka): Saša Niklíčková (Mňau mňau band)
Nejlepší hudebník: Radek Pelikán (B.P.T. Zlín)
Nejlépe zahraná píseň do 50. Let: B.P.T. Zlín – Moře hoši
Nejlépe zahraná píseň z vlastní tvorby:
1. Ajeto – Zázemí
2. G#zdi – Bitva o Anglii
3. B. P. T. – Já jedu dál
Nejmladší účastník: Rozárka Jedličková (4 měsíce), Česká Třebová
Nejstarší účastník: Jiří Píďa Látal (skupina Staří prdi)
Nejvzdálenější účastník: Gipsy a Soňa z Košic
Konferenciér pátek: René "Racek" Matlášek
Konferenciér sobota: Martin „Drn“ Nýdr